“I buy whats in season.

No arugula in the winter.

No radicchio in the summer.”

person looking at their grocery receipt

“I spend about $800$1,000 a month for a family of four.

Start with eliminating any beverages.

Buy no-frills store brands.

woman carrying a grocery basket past refrigerators stocked with bottled drinks

Dont buy premade meals.

Use the store app and upload coupons beforehand.

Each week, shop the sales and stock up on items that way.”

woman cutting a head of cabbage

“If you LOVE a sweet drink, make your own syrups and get a water fizzer thing.

It lasts for a long time.”

u/butter-goat

3.

woman shopping for produce holding a broccoli

“Ive found just buying store brand or generic is usually cheaper than even using a coupon.”

u/consciousinflation23

4.

“Some months we can get it down to around $600 for a family of three.

bowls of dried lentils

Many of our staple meals can be made for dollars.

We shop with a weekly menu in mind.

We factor in days for leftovers, usually two to three nights a week.

two hundred dollar bills in an envelope

I then try and group in similar item meals those weeks.

It takes work, but its worth it.”

Say, $5 a month.

stack of coupons

I just rinse and reuse.

Switching from Lysol wipes to a spray bottle is another $5.

Buying the larger size of things and portioning yourself is a big one, too.

woman picking out produce at the grocery store

Snack-size bags of nuts?

Bag em up yourself for half the price."

u/harriedhag

6.

volunteers working at a food bank

“Be mindful of waste.

One or two portions left of that dinner from two nights ago?

Easy, free dinner when you dont feel like cooking.

Look up how to make things stay fresh.

Herbs and vegetables are things you should never throw out!

Celery and carrots, for example, I almost never use up the 1-lb bags they come in.

Average household food waste is so high.

Most households can save 20% just from that.”

“A great tip is to ONLY allow yourself to shop once a week.

There is always something there.”

“Another thing that helps is making purchases on your supermarket website/app.

u/romcabrera

9. u/pepmin

10.

“Rice, beans, and lentils mixed into regular meals can make your expensive meal items go further.

Try lentils with taco seasoning and have taco night.

Also ridiculously cheap!”

“You gotta shop around.

Learn which stores are best for each category.

u/hunterdhunter

12.

“Go through your receipts and look for patterns packaged foods, treats, impulse buys, etc.

Keep notes of your food waste.

Gather all the food clutter in your home and eat your way through it.

By the end of these steps, you’ll know exactly what your non-frugal food habits are.”

u/under-scored

13.

“I do the cash in an envelope system and make it work.”

“TheInstant Potis a super easy way to make healthy food easily and on a budget.

I have found some amazing recipes on NY Times Cooking.”

u/ok-apple-3812

15.

“I refuse to buy name brands.

I compare the price per ounce on everything (easy to do on Walmart’s website).

I don’t buy expensive cuts of meat.

We eat a lot of meatless dishes.

We eat breakfast for supper.

u/so_bold_of_you

16.

“I use digital coupons.

on things I buy, and they add up.

Like, I have $20 off my next purchase waiting for me from points I earned recently.

And shopping mainly sale items, I tend to save $30$60 on every purchase.”

u/motherofcats_

18.

“Buy minimally processed food.

I cook all my beans from dry.

I bake my own bread (its not great, but its not $7).

I rely a lot on other whole grains like rice and barley which are a lot cheaper.

I only buy veggies from independent grocery stores which are actually competitively priced.

I buy whats in season.

No arugula in the winter.

No radicchio in the summer.”

u/gemmirising

19.

“Whenever I grocery shop, I ask for a receipt, and I evaluate the five highest-priced items.

I ask myself whether it was necessary and worth it.

Usually, those higher priced items are proteins (meat) or a gluten-free food.

Also, consider that sometimes buying the bigger thing is cheaper.”

u/damn_fine_coffee_224

21.

“Look for staples in cheaper places.

For instance, buy rice in 25-kg bags at an Asian market way cheaper than the grocery stores.