“I started cooking them again recently.

It has been life-changing and I forget why I ever stopped.”

I used to spend like $90 a month just on my cellphone plan.

A woman holding a cellphone and a credit card

My service is exactly the same, and I don’t miss the extra spending one bit.

Here are some of the top responses:

1.

“I wish I knew how amazing sardines were earlier in life!”

Two plates of pasta with sardines

“Ninety percent of my winter veggie intake is now cabbage-related.

I refuse to pay the high price for offseason produce anymore.”

u/soverylucky

3.

Dry beans and rice stored in jars in a pantry

Often, theyre ‘Buy one, get one 50% off’ or they have coupons.

I prefer it over any name-brand sunscreen, including the Neutrogena I used to use."

u/duckduckloosemoose

4.

A person holding a bottle of liquid dish soap

“We started shopping at our local Asian and Hispanic grocery stores.

We go to Aldi’s for bread, bagels, and paper products.

Fresh produce lasts a lot longer and is cheaper, too.

Packages of ground beef in a grocery store

u/mich2va96

6.

“Tinting my own eyebrows.

u/juansch

7.

A block of tofu

“Using liquid dish soap and laundry soap instead of pods.

I have no idea why we were ever paying for pods!”

“Unless there is a big noticeable difference, I buy almost all store-brand things when I shop.

A woman putting bags of frozen vegetables in a home freezer

Why spend more for things that are essentially the same?”

u/4cupsofcoffee

“I worked in the food industry.

The items in store packaging are literally the same products, especially frozen foods.

A hand holding a bar of soap

Same for medicine and other store brands.

Walmart and Safeway, for example, bargain with the same vendors as brand names.

Same quality, same production line, different packaging.”

u/VoldaBren

9.

“I buy almost all of my casual clothes on Poshmark.”

u/ElderberrySuper3659

10.

They’re cheaper than other boneless cuts and can be used in a lot of the same applications.

“I stopped using the sweetened or flavored creamers, and now I can’t stand them.

The aftertaste is so horrible to me.

Same with flavored coffee.

u/ihavemytowel42

12.

“I discovered overnight oats.

No more bran flakes.

Just water, oats, blueberries, a little cinnamon, and some sugar.”

u/LowBarometer

13.“Tofu.

I eat it at least once a week now.

Cheaper protein than meat.

I never ate it prepandemic.”

“I already bought this pre-inflation, but Kirkland (Costco brand) Zyrtec.

You get a years supply for pennies compared with regular Zyrtec 100% the same ingredients, too.”

u/Cicero4892

“Where I live, cats need flea medicine year-round, even if they are indoor cats.

u/GeologistIll6948

15.

I tried it in a summer rental and it was great, so my fancy stuff is sitting unused.

I use the fancy stuff every few weeks, and Suave most days now.”

u/QuadRuledPad

16.

They were always a staple, but now I buy them in bulk and eat them daily!”

Same with buying mung bean to make vegan egg substitutes instead of shelling out for Just Egg.

So much easier to customize when you make both of these things at home.”

u/gender_noncompliant

“One bag of TVP can make like 20 bags of Gardein Crumbles.

I only discovered this about a year ago.

I gotta try the DIY Just Egg next.”

u/jcmedia918

18.

I can walk down there and buy a couple of things I need.

And Im supporting small local businesses.

Its a win for everyone.

Im so fucking tired of the large grocery chains and their price gouging.”

u/Capital_Pea

19.

“I’m using bar soaps again rather than shower gels and liquid hand soaps.

The natural soap bars last a long time.”

“I use microfiber cleaning cloths instead of paper towels.

you’re able to catch them on sale for less than 40 cents per cloth.

They pay for themselves after eight uses and can easily last 100 uses.

They are superior to paper towels in every way, except for cleaning up tomato sauce or dog vomit.

For that, you should stick with paper towels.

The only downside is having to fold them when the dryer is done.

That part gets old pretty quick.”

u/CheckDM

21.

“Ive started making my own snack bags of trail mix.

I find them so handy, since Im breastfeeding and always need a snack in my bag.

Trader Joes has some affordable options, but then I moved, and there isnt one close by.

u/Lynnellens

Note: Some responses have been edited for length and/or clarity.