“I’ve noticed a lot of restaurants charging $5 for plain white rice around me.

you’re free to make five times that quantity for $5.”

In the replies, people shared lots of great ideas that had me taking notes.

man making cold brew in a cold brew pitcher

Here’s what they had to say:

1.

“My partner and I just started making homemade pan pizzas in a cast iron skillet and calzones.

“Cold brew concentrate.

person pouring oat milk into a glass bottle

Makes about a quart.

Must have saved myself almost $1,000 this summer not buying bottles of Gradys cold brew every week.”

“I just made bread for the first time, and holy moly its so easy and cheap.

hand dipping chicken wing in ranch dressing

So I made bread instead!”

It’s, like, $5 at the store, and I can make it for pennies.

Just water, oats, blend, and strain!

Making greek yogurt in an instant pot

Even a recipe that calls for a single can of chickpeas makes what seems like a gallon of hummus.

I like it, but not that much.”

“Air fryer chicken wings.

espresso machine pulling two shots at once

OMG, these things are bomb!

“Greek yogurt.”

“Espresso, if you ignore the sunk cost of the espresso machine.”

bowl of oyakodon

“Most food is much cheaper at home.

“Came here because I learned this year: 1.

How fast basil grows and 2.

man making marinara sauce at home

How expensive pesto is, lol.

This is one of my favorite meals and never fails to make me smile.

A very small jar of pesto can be between $10 and $20.”

pan seared to oven cooked steak

Instead of buying that expensive name-brand spaghetti sauce, do the following.

Get a big can or jar of tomato paste.

Add fried onions, garlic, oregano, olive oil, salt, pepper, sugar.

german pancake topped with berries

If you want, add ground beef, or textured soy.

Make a huge batch and freeze the leftovers.

Much better than the crap you find in the grocery, and a fraction of the cost.”

jars of various homemade salad dressings

“Definitely anything related to meat.

Where I live for example, a good steak is usually around $40$80 in a restaurant.

“German Pancakes (Dutch Babies).

mixing a bowl of tuna salad

They are so easy to make at home.

The basic ingredients only cost $1.18.”

I will say that sometimes I buy the Italian dressing mixes.

woman holding a bottle of homemade water kefir

Theyre cheap, quick, and tasty.”

“Tuna salad from the deli.

This is so easy to make yourself.

woman making kimchi at home

I use an immersion blender to get it as finely textured as the deli.”

“Flavored water kefir.

17.“Kimchi.

man pouring gin into a cocktail mixing jar

A small 16-ounce jar at Jewel costs $13.

That will last me a week.

Plus, I have my kimchi recipe down to a perfection.

person making an omelette

chef’s kiss

18.

“Martinis and gin and tonics.”

19.“Omelette.

cornbread in a cast iron skillet

Most breakfast foods are like this.”

“Corn bread and tater tots.

As an adult, I was gobsmacked when I saw how cheap and easy to prepare they actually are.

stirring bone broth while it cooks

“Tallow and bone broth are almost free to make at home, but so expensive at the store!

We grew a ton of cherry tomatoes and are gonna make pasta sauce and then ketchup.

Just small things, but I think it really makes a difference!

making mayonnaise at home with an immersion blender

They want $6 for a tiny jar in the store.

I was gifted aSodaStream.

I just use the syrup and make my pop.

man making creme fraiche at home using heavy cream and buttermilk

person using a sodastream device to make soda at home